Gündem:
III. Milli Kültür Şûrası Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen III. Milli Kültür Şûrası Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın ev sahipliğinde başladı. 28 yıl aradan sonra toplanan Şûra’nın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milletvekilleri ve kültür ve sanat hayatımızın önemli kanaat önderleri katıldı. Anayasamıza göre 3 yılda bir toplanması gereken Milli Kültür Şurası’nın ilki 1982, ikincisi ise 1989 yılında yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Şuraya katkı sağlayacak tüm kültür sanat ve ilim insanlarına teşekkür ederek başladı. Kültür hayatımıza katkı sağlamayan etkinlikler konusunda dikkatli olmamız gerektiğini belirten Erdoğan, “Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Günlük üretilip, günlük tüketilen işlerle kültür ve medeniyet inşa edilemez. Kalıcı ve uzun vadeli işlere yoğunlaşmak zorundayız. Özellikle gençlerimizi bir ustanın, bir üstadın dizinin dibinde oturtarak bir sanat öğrenmeye teşvik etmeliyiz. Sosyal medyanın, televizyonun kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız. Bu imkânların kendi kültürümüzü yeni kuşaklara aktarma konusunda etkin bir şekilde kullanmanın yollarını aramalıyız” dedi.

Kültür mirasını korumak hepimizin görevidir

Kültür mirasımızı korumanın sorumluluğunun sadece devlete olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemizin 2015 yılında en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya'ya 3,5 milyon, Topkapı Sarayı'na 3,2 milyon ve Mevlana Müzesi'ne 2,3 milyon kişi geldi. Buna karşılık sadece Paris'teki Louvre Müzesi aynı yıl 9 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Ülkemizin kültür harcamalarına baktığımızda kitap, gazete, dergi harcaması yüzde 13, sinema tiyatro konser harcaması da yüzde 5,7 ile kültür ekonomisinde yer alıyor. Bunlar düşündürücü olmakla birlikte geçtiğimiz 14 yılda kültür alanında çok önemli işler de yapıldı. Mesela doğrudan Bakanlığa bağlı müze 93'den 198'e çıktı.”

Televizyonun, internetin, sosyal medyanın kültürümüzü adeta yiyip bitirmesine göz yummayacaklarını da dile getiren Erdoğan, “Gençlerimizi gerçek sanat ve kültürü öğrenmeleri için teşvik etmeliyiz. Müzik alanında yaşanan yozlaşmaya rağmen müziğin farklı alanlarında nitelikli çalışmalar yapılıyor. İrfandan yoksun bir kültür hamallıktan başka bir şey değildir. Ahlaktan yoksun bir kültür anlayışı bizi ancak yozlaşmaya götürür. İstanbul'a Fatih'in gözüyle bakmazsanız sadece taş, beton ve denizin karışımı bir şehir görürsünüz” diye konuştu.

Kültür hayat biçimidir

Kültürümüzün gelişmeyi teşvik ettiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bir dönem bilinçli bir şekilde yürütülen inancımıza ve kültürümüze yönelik aşağılamanın amacı önce gözden uzaklaştırmak sonra da tarihe gömmektir. Saldırılara rağmen hala kültürümüz dünyanın en önemli kültürleri arasında yerini koruyor. Teslimiyeti değil tahkimiyeti esas olan anlayışla üzerimize düşenleri hep birlikte yapmalıyız. Kültür sadece kitap, sadece müzik, sadece mimari de değildir. Kültür bütün bunları içine alan aslında bir hayat biçimidir. Selamlaşma, oturup kalkmaya, giydiğimize, yiyip içmemize, evimizin düzenine kadar kimliğimizin tüm unsurlarını sahip olduğumuz kültür belirler.”

Bu şurada uygulanabilir her önerinin bizzat takipçisi olacağının da altını çizen Erdoğan, “Bununla ilgili bir heyeti oluşturacağımı burada özellikle açıklamak istiyorum. Burada Milli Kültür Şurası'nı topluyor olmamız da işte bu gayeye yöneliktir. Medeniyetimizden koparsak her şeyimizi kaybederiz. Kültürümüzü kaybedersek yok oluruz. Kimliğimizi, kişiliğimizi, özgürlüğümüzü terk edersek yılların içinde kaybolup gideriz” şeklinde konuştu.

14 yılda önemli yatırımlar yaptık

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise şuranın yeniden toplanmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, “Mümkün olan en geniş katılımla gerçekleştiriyoruz. Büyük bir medeniyettin mirasçısı millet olarak yeni bir vizyonla harekete geçmemiz gerekiyordu” dedi.

Son 14 yılda kültür ve sanata önemli yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Bakan Avcı, “2002 yılında 42 olan kültür merkezi sayısı 2016 yılında 110’na ulaştı. 93 olan müze sayısı 198’e çıktı. 57 arkeolojik kazı çalışması 12 ulaştı. Bu kazılara ayrılan bütçe 1,9 milyon TL iken 27,5 milyon TL’ye ulaştı. Yurtdışından 4200 adet tarihi eser getirildi. 23 olan sahne sayısı 65 ulaştı. Devlet tiyatrolarının izleyici sayısı 1,1 milyondan 779 milyona çıktı. Türk sinemasına verilen destekler 35 kat artırıldı. Bugün sinema sektörüne 177 milyon dolar destek veriyoruz. Kütüphanelerimizdeki 12 milyon kitap sayısı 19 milyona ulaştı” diye konuştu.

Açılışın konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ressam Zeynep Aslı Türkeli’nin bir tablosunu hediye etti.

17 komisyon kuruldu.

Toplumun her kesimini, millî kültürü korumak ve geliştirmek maksadıyla bir araya getirmeyi hedefleyen Şûra kapsamında bugün Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlığında iki oturum gerçekleştirilecek. Şûrada kurulan 17 komisyonda bütün kültür sanat hayatımızın bir röntgeni çekilecek. Ne yapıyoruz, nasıl yapıyoruz, neleri yapamıyoruz, yapamadıklarımızı neden yapamıyoruz? Bütün bu sorular; akademisyenler, kültür – sanat temsilcileri, sanatçılar ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de katılımıyla bir tartışılacak.

17 Komisyonun çalışmaları sonucu ortaya konacak şûra sonuç bildirgesinin, Türkiye’nin kültür sanat politikalarının belirlenmesinde önemli bir siyaset belgesi oluşturması bekleniyor.

Komisyon ana başlıkları ise; Kültür politikaları, Kültür diplomasisi, Kültür ekonomisi, Kültür varlıkları, Müzeler ve arkeoloji, Sahne sanatları, Sinema – radyo – televizyon, Müzik, Görsel sanatlar, Dil ve edebiyat, Yayıncılık ve kütüphanecilik, Medya ve kültür, Çocuk ve kültür, Mimari ve kültür, Şehir ve kültür, Yerel yönetimler ve kültür, Yurtdışı Türkleri ve kültür, Aile ve kültür olarak sıralanıyor.

Kültür ve sanat şöleni yaşanacak

Kültürel zenginliğimizin gelenekten geleceğe yaklaşımlarını içeren ve Türkiye’nin çağdaş sanat anlamında seçkin hat ve resimlerinden oluşan bir karma sergi de şûra boyunca katılımcılara açık olacak. Erkinlikle boyunca Türk sinemasının seçkin örnekleri de alanda ziyaretçilerce izlenebilecek.

III. Millî Kültür Şûrası’nın birinci gününün akşamında, Sanat Yönetmenliğini Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim TOKAÇ’ın yaptığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu tarafından “Vefatının 100. Yılında Tanbûri Cemil Bey” başlıklı özel konser gerçekleştirilecek.

4 Mart Cumartesi akşamı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Anadolu Renkleri” adlı özel programda, farklı sanat kurumlarından yaklaşık 80 sanatçı aynı sahnede buluşacak. “Anadolu Renkleri” adlı özel programda izleyiciler, medeniyetler beşiği Anadolu’dan çıkan Mehter Marşlarından Halk Dansları örneklerine, Türk Halk Müziği ezgilerinden Sema ayinine, Klasik Türk Müziği nağmelerinden Semah ritüeline, Tasavvuf Musikisinden Çoksesli eser örneklerine uzanan geniş bir repertuvarı izleme ve dinleme fırsatı bulacaklar.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mikro Yazılım İş Ortakları ve Müşterilerine...
Alternatif Telekom sektörünün öncülüğünü yapan Millenicom, AKN'siz ve KOTA'sız Dost İnternet...

Haberi Oku