Gündem:
3M, kadınlara yönelik ‘Accelerating Women's Leadership' inisiyatifi ile 2017 Catalyst Ödülü'ne layık görüldü

3M’in global çapta hayata geçirdiği “I’m in” inisiyatifinin bir parçası olan “Women’s Leadership Forum” (WLF) çalışmaları geçtiğimiz beş yılda kadın liderlerin desteklenmesi, sayısının artırılması ve rollerinin genişlemesi konusunda elde ettiği sonuçlarla önemli bir başarıya imza attı.

3M, tüm dünyada kadın liderlerin sayısını artırmak, gelişimlerini hızlandırmak ve yeni kariyer fırsatları sunmak amacıyla hayata geçirdiği proje ve çalışmaları ile uluslararası çaptaki ödül organizasyonu Catalyst Ödülleri’nde ödüle layık görülen 3 şirket arasında yer aldı. 3M’in çeşitlilik ve katılımcılık prensiplerine dayalı olarak geliştirdiği “I‘m in” inisiyatifinin çatısı altındaki çalışmaların en önemli başlıklarından biri ise iş hayatında kadınların güçlendirilmesi ve kadın liderlerin artırılması olarak hedefleniyor.

1962 yılında kurulan Catalyst platformu ise iş hayatında kadınların güçlendirilmesine yönelik programların artırılması ve kadın liderlerin geliştirilmesi amacıyla küresel ölçekte çalışmalar gerçekleştiriyor. Catalyst Ödülleri ise 1987 yılından bu yana kurumların dünya çapındaki çeşitlilik ve dahiliyet yaklaşımıyla ilgili uygulamalarını değerlendirerek ödüllendiriyor. Bugüne kadar 79 kurum ve 85 inisiyatifi ödüllendiren Catalyst platformu; işe alım, yetenek geliştirme, yan haklar ve yenilikçi yaklaşımlar gibi birçok konuda kadınların iş hayatında daha aktif bir rol üstlenmesi adına ölçülebilir sonuçlar kaydeden kurumları ödüllendirmeye devam ediyor.

Kadınlara global çapta kariyer ve gelişim fırsatları sunuluyor

3M, “I’m in” inisiyatifinin de bir parçası olarak global çaptaki organizasyonlarında yer alan kadın çalışan ve yöneticilere odaklandığı çalışmalarıyla, şirket ekosistemindeki tüm kadınlara ulaşmayı ve yeni fırsatlar yaratmayı amaçlıyor. Kadın lider sayısının artırılması için çeşitli eğitim programlarıyla desteklenen oluşum, ‘3M Liderlik Programı’ kapsamında kadınlara kariyer eğitimleri, mentorluk uygulamaları ve yeni kariyer fırsatlarını barındıran bir gelişim planı sunuyor. Yeni bir çalışma kültürünün oluşturulduğu ‘3M FlexAbility’ uygulaması ise çalışanlara daha esnek çalışma saatleri sunulmasına imkan tanıyor. Son 5 yılda kadın liderlerin birçok alanda artması ve yeni rollere kavuşmasını sağlayan inisiyatif, projeye dayalı, uygulamaya dönük, disiplinler arası bir eğitim yaklaşımı öneren STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) programıyla da önemli sonuçlar elde etmeyi başardı.

3M, kadın yönetici oranını global çapta 10 kat artırmayı başardı

3M, Türkiye dahil olmak üzere global çapta yönetici seviyesindeki kadın çalışan oranını yüzde 18,2'den yüzde 23'e yükseltirken, Genel Müdür Yardımcısı ve üstü pozisyonlardaki kadın liderlerin oranını da yüzde 16,7'den yüzde 24,2'ye çıkardı. Kadın yöneticilerin teknik bölümler ve laboratuvarlardaki istihdam oranı ise yüzde 19,1'den yüzde 23,9'a çıkarıldı. 3M’in Tekirdağ Çerkezköy’deki fabrikası dahil olmak üzere tüm dünyadaki üretim tesislerinde kadın yöneticilerin oranı yüzde 11,4'ten yüzde 17,4'e yükseldi.

Dünyanın dört bir yanında 3M’e bağlı şirket ve kurumlardaki kadın yöneticilerin oranı yüzde 2,4'ten yüzde 22,7'ye ulaşarak neredeyse 10 kat arttı. Ayrıca, şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki CEO'lara rapor veren kadın yönetici oranıysa yüzde 12,5'ten yüzde 20’ye yükseldi. “I’m in” programıyla birlikte 2014 yılından bu yana 3M Türkiye’de de çeşitlilik ve katılımcılık konuları desteklenirken, kadınların iş hayatında güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar artarak devam ediyor.

WLF, 3M Türkiye’de de kadınlara yönelik çalışmalarını sürdürüyor

3M'in "I'm in" inisiyatifi altında global çapta oluşturduğu “Women Leadership Forum” (WLF) oluşumu, 3M Türkiye’de kadınların ihtiyaçlarını duymaya ve şirket içindeki cinsiyet eşitliğini devam ettirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. WLF, kadınları teşvik etme uygulamaları doğrultusunda, cinsiyet dengesi sağlayarak, 3M’in kadınlar için çalışılabilecek en iyi şirketlerden biri olmasını hedefliyor. Ayrıca, yöneticilik pozisyonlarına ilgi duyan kadın sayısını artırmak, kadınların başarılarını daha görünür hale getirecek fırsatlar yaratmak ve kadınları güçlendirecek kapsayıcı, katılımcı bir iş ortamı yaratmak misyonuna sahip bulunuyor. Kadınların kariyerlerini desteklemek amacıyla kurulan WLF'de kadına teşvik üç ayrı alan altında değerlendiriliyor. Bu alanlar; kadının kendini geliştirmesine odaklanan "Kişisel Gelişim Alanı", kadının 3M kültürüne etkisine odaklanan "Kültürel Alan" ve kadının karar verici olma konusuna odaklanan "Fırsatlar Alanı" olarak yer alıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mikro Yazılım İş Ortakları ve Müşterilerine...
Alternatif Telekom sektörünün öncülüğünü yapan Millenicom, AKN'siz ve KOTA'sız Dost İnternet...

Haberi Oku